Informácie o nás
Poľovníctvo
Poľovníctvo odbor, ktorý sa zaoberá chovom, ochranou, zušľachťovaním a lovom zvere a hospodárskym zhodnocovaním úlovkov. Zaraďuje sa do poľnohospodárskej výroby i do lesníctva. Má však aj rekreačný význam.
Lov, ktorý je najstaršou zložkou poľovníctva je ľuďmi praktizovaný od praveku. Až do stredoveku mohli lov na území Slovenska uskutočňovať aj široké masy obyvateľstva. S rozvojom feudálnej moci sa poľovníctvo stalo výsadou vládnucej triedy. Začali sa objavovať zákazy lovu niektorých druhov zveri, alebo zákazy niektorých spôsobov lovu. Od 16. storočia mali spravidla poddanské obce zákaz zaoberať sa lovom. Neskôr v 18. storočí sa zákaz rozšíril aj na obyvateľstvo miest. V 19. storočí bolo poľovníctvo možné vykonávať spravidla iba v prípade ak daná osoba vlastnila určitú rozlohu pôdy.
zdroj:https://sk.wikipedia.org/wiki/Po%C4%BEovn%C3%ADctvo
Poľovná zver
Poľovná zver alebo lovná zver alebo zver sú divo žijúce živočíchy, ktoré je možné podľa zákonov o ochrane prírody a poľovníckych zákonov loviť v určitom období. Poľovná zver poskytuje mäso, kožušinu, parohy, perie alebo kly.
Poľovnú zver možno členiť na tieto kategórie:
-
zver pernatá (napr. bažant jarabý, kačica divá, hrdlička záhradná)
-
zver srstnatá (napr. bobor vodný, jeleň lesný, rys ostrovid)
-
zver raticová (párnokopytníky zo skupiny srstnatej zveri)
-
zver malá (bažantia, zajačia a jarabičia zver)
-
zver podliehajúca poľovníckemu plánovaniu (zver raticová, zver malá a jariabok lesný)
-
veľké šelmy (hlavne medveď hnedý, rys ostrovid a vlk dravý)
-
krkavcovité vtáky (napr. havran čierny, krkavec čierny, vrana túlavá)
zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Po%C4%BEovn%C3%A1_zver